LODÓWKA – CZYNIMY DOBRO W STARYM SĄCZU

LODÓWKA – CZYNIMY DOBRO W STARYM SĄCZU
31 stycznia 2024

Lodówka społeczna działa w formule jadłodzielni na Placu Maślanym 24 h przez 7 dni w tygodniu

W zeszłym roku uruchomiliśmy pierwszą jadłodzielnię (foodsharing) w Starym Sączu, która służy jako punkt nieodpłatnej dystrybucji świeżych produktów spożywczych dla osób ubogich i zagrożonych bezdomnością z okolic Starego i Nowego Sącza.

Żywność pozostawiona w Lodówce – Czynimy Dobro jest przeznaczona dla osób najbardziej potrzebujących. Idea „foodsharingu” (tzw. jadłodzielni) polega na tym, że mieszkańcy Starego Sącza i okolic nie marnują żywności ale dzielą się nią z osobami ubogimi, często naprawdę bardzo głodnymi.

Zazwyczaj po prostu do kosza na śmieci trafia żywność – bo nie wiemy, co z nią zrobić.

Coraz częściej polska młodzież wyrzuca niezjedzone kanapki do kosza w szkole zamiast włożyć je do lodówki społecznej. Pośpiech powoduje, że na zakupach kupujemy zbyt wiele produktów żywnościowych, a gdy zbliża się termin przydatności do spożycia nie jesteśmy w stanie ich naraz skonsumować. Nadmiar jedzenia czasem zostaje po rodzinnym spotkaniu lub zakupione produkty zalegają na półce w domu bo nie trafiły w nasz smak. Z tego powodu zamiast wyrzucać wciąż dobre jedzenie, możemy przekazać je innym. Do tego właśnie służą takie jadłodzielnie w Polsce i za granicą.

Serdecznie zachęcamy ludzi dobrej woli do wspólnego dzielenia się jedzeniem korzystając z Lodówki – Czynimy Dobro w Starym Sączu!

Z serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy wspierają nasze działania społeczne na rzecz osób ubogich, samotnych i opuszczonych.

Partnerzy akcji:

  • Gmina Stary Sącz;
  • Klasztor ss. Klarysek w Stary Sączu;
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Sączu;
  • Radio Kraków.